logo

28.08.2019r.

Piszący!
Czy wy nie odróżniacie oczyszczalni od kanalizacji!
Co mają wspólnego ścieki dzisiaj wpadające starym kolektorem po lewej stronie Wisły z oczyszczalnią ścieków Czajka, usytuowaną po prawej stronie Wisły? Tylko jedno, brudy zamiast do Wisły powinny trafić na Czajkę, na której nie odnotowano awarii!

Jaka awaria na oczyszczalni ścieków „Czajka”?

Oczyszczalnia póki co działa!

Awarii uległ system przesyłowy ścieków z lewobrzeżnej Warszawy na oczyszczalnię „Czajka”.

A tak dokładnie to uległy awarii oba kolektory i to może dziwić, przebiegające pod dnem Wisły w tunelu. Czyli ścieki nie płyną na oczyszczalnię „Czajka”, tylko zostały przekierowane na stary wylot, którym przez dziesięciolecia odpływały do Wisły lewobrzeżne brudy.

Poniżej na lewym brzegu Wisły widzimy komorę startową, z której ścieki wpływają do przewodów w tunelu pod dnem rzeki, które uległy awarii. Po drugiej stronie mostu Północnego znajduje się stary wylot, którymi teraz odprowadzane są ścieki.

wylot ścieków przy moście Północnym

Póki co, oczyszczalnia pracuje i nie zrzuca nieoczyszczonych ścieków. Dopiero jak nie dostanie jak najszybciej tej ilości ścieków, której potrzebuje, jej eksploatatorzy mogą mieć kłopot. Ale temu można zaradzić.

Ale nie można bagatelizować tego zdarzenia.

Mamy niski poziom wody w Wiśle. Tej wody może być za mało, żeby bezpiecznie dla środowiska wymieszać się ze ściekami. Do tego po 4 kilometrach ta mieszanka spotka się z oczyszczonymi, ale jednak ściekami, odprowadzanymi z oczyszczalni Czajka.

Jest gorąco i w wodzie jest mniej rozpuszczonego tlenu. Może się okazać, że na znacznym odcinku Wisły reakcje fizyko – chemiczne ścieków pochłoną ten tlen. Oby nie do końca.

Krystyna Kowalska


Tagi: drzewa, niszczenie drzew, trucizna, Ursynów, lipy


- -

wszelkie prawa zastrzeżone