logo

28.08.2019r.

Jaka awaria na oczyszczalni ścieków „Czajka”?

Oczyszczalnia póki co działa!

Awarii uległ system przesyłowy ścieków z lewobrzeżnej Warszawy na oczyszczalnię Czajka.

A tak dokładnie, to uległy awarii oba kolektory i to może dziwić, przebiegające pod dnem Wisły w tunelu. Czyli ścieki nie płyną na oczyszczalnię Czajka, tylko zostały przekierowane na stary wylot, którym przez dziesięciolecia odpływały do Wisły lewobrzeżne brudy.

Zdjęcie pokazuje ostatni obiekt po lewej stronie Wisły – komorę startową, z której ścieki spływają do przewodów w tunelu pod Wisłę. Po przeciwnej stronie mostu Północnego znajduje się stary wylot, którymi teraz awaryjnie odprowadzane są ścieki.

wylot ścieków przy moście Północnym

Póki co, oczyszczalnia pracuje i nie zrzuca nieoczyszczonych ścieków. Dopiero jak nie dostanie jak najszybciej tej ilości ścieków, której potrzebuje, jej eksploatatorzy mogą mieć kłopot. Ale temu można zaradzić.

Ale nie można bagatelizować tego zdarzenia.

Mamy niski poziom wody w Wiśle. Tej wody może być za mało, żeby bezpiecznie dla środowiska wymieszała się ze ściekami. Do tego po 4 kilometrach ta mieszanka spotyka się z oczyszczonymi, ale jednak ściekami, odprowadzanymi z oczyszczalni Czajka.

Tej awaryjnej sytuacji nie sprzyja też klimat. Jest gorąco i w wodzie jest mniej rozpuszczonego tlenu. Może się okazać, że na znacznym odcinku Wisły reakcje fizyko – chemiczne ścieków pochłoną ten tlen. Oby nie do końca.

Krystyna Kowalska


Tagi: drzewa, niszczenie drzew, trucizna, Ursynów, lipy


- -

wszelkie prawa zastrzeżone