logo

młodzi Polacy wątpią

5.03.2019r.

Na początku listopada Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ogłosił wyniki badań na temat poglądów mieszkańców Europy na zmiany klimatu.

Wynika z nich, że w „klimacie” różnimy się zdecydowanie od reszty Europy.

W Polsce zdecydowana większość starszego pokolenia dostrzega zmianę klimatu i jest tym zaniepokojona. W pozostałych krajach Unii starsi ludzie są bardziej sceptyczni, jakoś trudniej im dostrzec z tej strony zagrożenie.

Z młodymi europejczykami jest na odwrót. Wśród młodych Polaków w przedziale wieku 18 – 34 lata, zaledwie 1/3 ma świadomość niekorzystnych zmian klimatycznych, gdy w pozostałej Europie taką świadomość ma zdecydowana większość ich rówieśników.

Dobrze to wróży Europie, gorzej naszemu krajowi.

Bo czy się to komuś podoba czy nie, w niedługim czasie będziemy zmuszeni podjąć działania, nieraz drastyczne, dla ustabilizowania klimatu.

Nawet wbrew dzisiejszym 34 latkom nie dostrzegającym żadnego zagrożenia z tej strony.

Swoją drogą ciekawe czy takie badania analizują nasi krajowi politycy. Oni dobrze wiedzą, że będą musieli podejmować odpowiednie decyzje "w klimacie" i to już w niedalekiej przyszłości. Zaskoczy ich bunt młodych, których świadomość wyparła to co widać gołym okiem? Czy pójdą razem z tymi młodymi drogą nic nie robienia. Jak do tej pory.

Szkoda, że badania EBI nie uwzględniały poglądów na ten temat samych polityków europejskich. Może byśmy dowiedzieli się po jakiej stronie umiejscowili się nasi politycy. A co za tym idzie, co nas czeka z ich strony w przyszłości.

A przyszłość, w celu ustabilizowania klimatu może wymusić na nas ograniczenie tzw. rozwoju. Jak pokazują badania EBI, świadomość młodych europejczyków umożliwia dyskusję na ten temat. Młodych Polaków nie.

We wpisach internautów pod artykułami o kolejnych zdarzeniach, które są skutkiem zmian klimatycznych, zaczyna dominować pesymizm. Jeżeli można przypisać je do tych 1/3 młodych "dostrzegających", to jest jeszcze gorzej dla przyszłości.

"Rozpoczęło się kolejne wielkie wymieranie na Ziemi. Zmiany klimatyczne są już nie do zatrzymania. To dopiero początek. Niestety."

"Spójrzmy prawdzie w oczy - nikt po nas płakał nie będzie ..."

"Natura sobie poradzi. Ale po tym jak nas zabije."

Drodzy starsi świadomi zmian klimatycznych, których przyczyną jest ludzka działalność, może my zadziałamy?

Krystyna Kowalska


Tagi: klimat, ONZ, globalne ocieplenie, gazy cieplarniane, zmiany klimatu, szczyt klimatyczny


- -

wszelkie prawa zastrzeżone