logo

Pani Hania, śmieci i co dalej...

21.05.2019r.

W piękne październikowe popołudnie 2013 roku odwiedziła mnie w moim mieszkaniu w typowym ursynowskim bloku z lat 70, Pani Hania z kilkoma osobami…

Przygotowałem się do tej rozmowy.

Myślałem, że poruszymy temat Południowej Obwodnicy Warszawy, z tunelem przez Ursynów w tle, inwestycji za gigantyczne pieniądze w smogowej atmosferze, a o której przeniesienie poza Warszawę walczyliśmy od lat.

Albo o inwestycji Zakątek Cybisa dewelopera Włodarzewska, którego bankructwo doprowadziło do katastrofy finansowej, ludzkiej i rodzinnej dziesiątki, jeśli nie setki osób, które postanowiły tam kupić mieszkanie. Z jego skutkami próbowaliśmy walczyć w naszej SMB „Jary”.

Nic z tego! Pani Hania była zainteresowana ŚMIECIAMI, a dokładnie tym jak ja , zwykły mieszkaniec Ursynowa, segreguję odpady, gdzie je wynoszę , kto je odbiera itd.

Po chwilowym zaskoczeniu uświadomiłem sobie, że to też BARDZO WAŻNA SPRAWA - SEGREGACJA ŚMIECI i opowiedziałem dokładnie jak to robię:

1. STARAM SIĘ ZUŻYWAĆ JAK NAJMNIEJ W SZCZEGÓLNOŚCI OPAKOWAŃ JEDNORAZOWYCH,

2. SEGREGUJĘ ODPADY NA:
- plastik,
- szkło,
- papier,
- resztki organiczne na kompost,
- resztki zielone: trawę, liście, gałęzie,
- zużyte i nienadające się do naprawy sprzęty agd, popsute telefony, baterie,
- inne, których nie umiem zakwalifikować.

3. UŻYWAM DO TEGO CELU TOREB WIELOKROTNEGO UŻYTKU, TAK ABY ŚMIECIE NIE GENEROWAŁY KOLEJNYCH ŚMIECI .

Za przykład posłużyła mi firma EKON, która przez lata odbierała śmieci w żółtych torbach wielorazowych, do których zbierało się wszystkie suche odpady, potem selekcjonowane przez zatrudnionych niepełnosprawnych – DOSKONAŁE ROZWIĄZANIE!!!

Zadałem Pani Hani pytanie, na które nie otrzymałem odpowiedzi, - dlaczego naprawdę zrezygnowano z EKON-u, a potem, gdy przywrócono jego usługi, wprowadzono TORBY JEDNORAZOWE DO ZBIERANIA ŚMIECI???!!! Przecież to kompletny bezsens!!!

Na koniec godzinnego spotkania udaliśmy się na wizję lokalną naszego wolnostojącego śmietnika, gdzie pokazałem jak wygląda nasza zwykła rzeczywistość: bałagan, brud, nieporządek, wątpliwy zapach...

Moich propozycji i wniosków już nie zdążyłem przedstawić, bo Panią Hanią „zajęła się” czujna, wszystko widząca sąsiadka, która nadbiegła z sąsiedniego bloku i skierowała rozmowę na zupełnie inne tematy...

Odpadowa rzeczywistość

nasze smieci przy smietniku

W piękne kwietniowe popołudnie 2019 roku po wizji lokalnej naszego śmietnika, przeanalizowałem, co w ciągu tych ponad 5 lat zmieniło się, jeśli chodzi o segregację odpadów:

1. NIE MA EKONU – nie ma kto odbierać śmieci w sposób uporządkowany i selektywny,

2. ŚMIETNIKI SĄ PRZEPEŁNIONE – brakuje pojemników na papier i miejsc na składowanie gabarytów i odpady zielone, które podobno powinny być zbierane od marca do października i nawet nie ma na to pojemników. W wiatach śmietnikowych panuje straszliwy bałagan jakiego jeszcze nie było!!!

3. PŁACIMY WIELOKROTNIE WIĘCEJ ZA WYWÓZ ŚMIECI,

4. PODOBNO od 1 stycznia 2019 WARSZAWA wdrożyła zalecany przez UNIĘ EUROPEJSKĄ system segregacji odpadów.

Wnioski, no cóż, nasuwają się same…
…ale jeśli chcecie, Drodzy Czytelnicy, to przedstawię moje w następnym odcinku.

Pozdrawiam serdecznie
Maciej Frączak

P.S. Być może niektórzy z Was zapytają , któż to był ta Pani Hania i towarzyszące jej osoby?

To żadna tajemnica, to ówczesna pani prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a wśród osób towarzyszących m.in. Pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. gospodarki odpadami, przewodniczący Rady Dzielnicy Ursynów m.st Warszawy i inni…

Tagi: odpady, smietniki, smieci, segregacja odpadów, Hanna Gronkiewicz - Waltz,


- -

wszelkie prawa zastrzeżone