logo

15.01.2021r.

Arktyczna gorączka

Maj 2020 roku w Polsce był chłodniejszy niż w poprzednich latach. Dla części internautów był to dowód na to, że nie ma żadnego globalnego ocieplenia.
Zaproponujemy im krótką wędrówkę w poszukiwaniu majowej gorączki.

W maju na Syberii

Spójrzmy na mapkę z rozkładem temperatury powietrza 27 maja 2020 roku w rejonie arktycznym.

temperatura powietrza na Syberii  27.05.2020

Pomarańczowe koło pokazuje, dokąd tego dnia zawędrowała niezwykłe o tej porze wysoka temperatura.

A swoją wędrówkę w ten rejon rozpoczęła od Morza Barentsa.

W Norylsku najwyższą temperaturę odnotowano od 10 do 12 maja (25-27°C) i od 19 do 24 maja (26 – 29°C).

Wspominamy Norylsk, bo w tej miejscowości w maju doszło do katastrofy ekologicznej w zakładach „Nornickel”; do środowiska wylało się ponad 20 tysięcy ton paliwa z rozszczelnionego zbiornika, pod którym pękła po utracie stateczności betonowa platforma.

Jeszcze nie tak dawno obiekty budowlane stały na solidnej „wiecznej zmarzlinie”, a teraz przez coraz dłuższy okres na coraz bardziej rozmiękłym gruncie.

Dla globalnego bezpieczeństwa klimatycznego akurat w tym rejonie nie powinno dojść do tego, co pokazują poniższe wykresy.

Gwałtowne skoki temperatury

Korzystając z informacji znajdujących się na portalu:Wetteronline.de wykreśliliśmy średnie temperatury w Norylsku - w dzień i noc - w maju w latach 2019 i 2020.

średnie temperatury w maju 2019 i 2020 roku

Nieciekawie to wygląda.

Średnia temperatura dzienna w maju 2020 wyniosła ok. 19°C w stosunku do ok. 15°C w 2019 roku.
Skok o 4°C.

Zaś średnia temperatura nocna w maju 2020 wynosiła ok. 7°C w stosunku do ok. 2°C w 2019 roku.
Skok o 5°C.

A jaka była temperatura powietrza w Norylsku w styczniu?

średnie temperatury w styczniu 2019 i 2020 roku

Średnia dzienna w styczniu 2020 wyniosła ok. -7,5°C w stosunku do ok. -12°C w styczniu 2019 roku.
Wzrost o 4.5°C.

Zaś średnia nocna w styczniu 2020 wynosiła ok. -15°C w stosunku do ok. -22°C w styczniu 2019 roku.
Wzrost o 7°C.

Norylsk nie jest jakimś wyjątkiem. Na całym obszarze Arktyki w kwietniu i maju przemieszczały się fale upałów przekraczające 30°C.

W położonym w pobliżu koła podbiegunowego syberyjskim mieście Wierchojańsk, 21.06.2020r zarejestrowano rekordową w historii pomiarów temperaturę +38°C.

Badacz klimatu prof. Jeff Berardelli ze zdziwieniem stwierdził - Takiej temperatury spodziewaliśmy się około 2100 roku.

Alaska też taje

Nie tylko na Syberii, ale w całym rejonie arktycznym średnia temperatura powietrza rośnie szybciej niż w innych zakątkach Ziemi. Na południu Alaski czerwiec 2019 roku był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów prowadzonych na Ziemi.

Wysokie temperatury rejestrowano także w lipcu, z rekordową w wysokości 32,2 5°C w Anchorage 4 lipca 2019 roku.

O tej porze w tej części Ziemi temperatura powinna wynosić ok. 20°C.

Samonapędzające się zmiany

Z badań klimatologów wynika, że w latach 80-tych topnienie lodu rozpoczynało się pod koniec lipca, w latach 90-tych na początku lipca, w latach 2000 w czerwcu a w roku 2020 w pierwszej dekadzie maja.

To prawie o 3 miesiące dłuższy okres topnienia pokrywy lodowej i coraz głębsze rozmarzanie „wiecznej zmarzliny”.

Wygląda na to, że w przypadku Arktyki uruchomione zostały na przestrzeni 40 lat procesy, które zdecydowanie pogarszają szansę na walkę z globalnym ociepleniem.

Dlatego, że wcześniej uruchomione działalnością człowieka teraz samoistnie napędzają wzrost temperatury na Ziemi.

To się już dzieje przy rozmarzaniu wiecznej zmarzliny.

Najpierw pod wpływem wzrostu globalnej temperatury powietrza cofnęła się pokrywa lodowo- śnieżna odbijająca promienie słoneczne. Odkryte ciemne grunty, wody mórz i oceanów absorbują znacznie więcej ciepła słonecznego dodatkowo podgrzewając podłoże.

Niszczycielskie pożary, wybuchające z powodu wysokich temperatur i suszy, ogołacają z drzew olbrzymie obszary leśne. Bez zacienienia, wieczna zmarzlina intensywnie nagrzewa się od promieni słonecznych.

W 2019 roku była to powierzchnia ponad 2,8 miliona hektarów. W 2020 roku nie było lepiej.

Skutkiem intensywnego nagrzewania się powierzchni jest głębokie rozmarzanie „wiecznej zmarzliny” i uwalnianie z niej do atmosfery olbrzymich ilości gazów cieplarnianych.

Gwałtowna emisja gazów cieplarnianych wywołuje dalszy wzrost globalnej temperatury.

Miejmy jeszcze na uwadze to, że z tej strefy geograficznej w wyniku rozmarzania gruntu do atmosfery uwalniane są gigantyczne ilości metanu, którego wpływ na atmosferę jest 28 razy bardziej szkodliwy od dwutlenku węgla.

Aż trudno uwierzyć, że globalny wzrost temperatury o ±1,5°C uruchomił takie gwałtowne procesy, które zagrażają bezpieczeństwu klimatycznemu na Ziemi.

Tak gwałtowne, że zaskakują też naukowców. To co im z modelowania wychodziło, że się przydarzy ok. 2100 roku, wydarza się już teraz.

A przyglądając się działaniom decydentów, można odnieść wrażenie, że sytuacja klimatyczna jest pod kontrolą. Że globalne ocieplenie jest na „bezpiecznym” poziomie i mamy jeszcze czas na zmiany swoich zachowań...Dużo czasu!

Bo jeżeli klimat wymknął nam się spod kontroli (jeżeli ją kiedykolwiek mieliśmy), to pozostaje nam wyłącznie obserwowanie zjawisk, o których nam się nie śniło.


05.07.2020r - Norylsk ostrzeżeniem czytaj więcej...


Krystyna Kowalska

Tagi: wieczna zmarzlina, topnienie wiecznej zmarzliny, Syberia, Alaska, Północna Kanada, kratery, kratery termokrasowe, Norylsk, „Nornickel”


www.ekoswiatowid.pl


wszelkie prawa zastrzeżone