logo

10.08.2019r.

Temat nośny – drzewa i jeszcze raz drzewa. Warszawa ich potrzebuje! Warszawiacy ich potrzebują! Władze Warszawy czujne - Milion drzew na coś tam! I to nie w doniczkach tylko naturalnie, korzeniami do ziemiańskiej matki natury. Cieszą się mieszkańcy, cieszy pan prezydent. Ale jego uśmiech przesłania wykrzywioną dzielnicową twarz.

Dowcip na ulicy Dowcip

Wiadomo, że prawie żadne drzewo się nie uchowa przed deweloperem wkraczającym na teren budowy. Dla niego teren pod zabudowę jest bezcenny a drzewa zawsze są w kolizji z jego biznesowymi planami. Ale, żeby przeszkadzały mu drzewa na miejskiej działce bo jest mu za ciasno na swojej, to dla nas coś nowego.

Od razu na początku wyjawiamy, że deweloper, ma prawo do marzeń jakie mu się tylko przyśnią.

Odwrotnie urzędnik; podejmując jakiekolwiek decyzje powinien mieć przede wszystkim na uwadze interes mieszkańców.

Jeżeli mieszkańcy zauważają jak ważna w mieście jest zieleń i mają pretensje, że jest jej coraz mniej, a w odpowiedzi czujne władze zaczynają sadzić drzewa na potęgę (inna sprawa z jakim skutkiem), to raczej nie powinno się wyskakiwać z takim pomysłem.

Bo proszę państwa, firma ADGAR BCVII sp. z o. o, która rozbudowuje, przebudowuje i nadbudowuje budynek przy ul. Czackiego 15/17 (dawniej był tam też teatr KWADRAT), nie mieści się na swojej działce.

Postanowiła zatem legalnie zająć miejski skwerek, na którym rosną dwie sofory chińskie. I Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Śródmieście zgodził się na to, podpisując 28.06.2019r stosowną umowę najmu .

Na zdjęciu widać zabezpieczone drzewo rosnące po prawej stronie trawnika.

Sefora chińska rosnąca po prawej stronie skwerku

A na tym zdjęciu piękna sofora chińska rosnąca po lewej stronie trawnika.

Sefora chińska rosnąca po prawej stronie skwerku

Jak widać na zdjęciach inwestor skwerek ogrodził, zabezpieczył drzewa i...natychmiast rozpoczął starania pozwalające mu na wycięcie tych drzew.

Bo ZGN Śródmieście zgodził się nie tylko na zajęcie kawałka gruntu ale i na ewentualną wycinkę drzew. W umowie dokładnie zapisano to tak: „Najemca zobowiązany jest do należytego zabezpieczenia przed zniszczeniem 2 drzew – sofor chińskich a w przypadku stwierdzenia, że zachowanie tych drzew nie jest możliwe winien uzyskać stosowne zezwolenie marszałka województwa na ich usunięcie po uzyskaniu zgody właścicielskiej wydziału ochrony środowiska Śródmieścia oraz opinii Osiedla Centrum. .

Zresztą z dokumentów wynika, że do tych drzew przymierzał się znacznie wcześniej. Upoważnienie dla osoby załatwiającej wszelkie formalności prezesi firmy podpisali w marcu 2019r, a już w kwietniu wykonana została inwentaryzacja zieleni i graficzny załącznik, na którym w miejscu drzew o obwodach 38 i 49 cm widnieją krzyżyki.

Ale chyba sam inwestor nie jest pewny czy uda mu się załatwić sprawę po jego myśli, bo podpisał umowę najmu tylko na 3 miesiące, oczywiście z możliwością jej przedłużenia, ale jednak zostawił sobie bezpieczną furtkę.

Gdyby mu się jednak udało, odtworzenie zieleni planuje na jesieni 2021 r.!

Będziemy walczyć o te drzewa

Proponujemy inwestorowi wygospodarowanie pod kontenery kawałek asfaltu sąsiadującego ze skwerem na tyłach hostelu Kapsuła. Droga na budowę dłuższa o parę kroków.

otoczenie ul. Dowcip

Sofona inaczej zwana perłowcem japońskim jest drzewem rosnącym do wysokości 25 m, odpornym na zanieczyszczenia powietrza, zasolenie gleby i susze. Kwitnie na biało na przełomie lipca i sierpnia. Po przekwitnięciu wytwarza owoce przypominające sznurki pereł.

Krystyna Kowalska

Tagi: drzewa, niszczenie drzew, trucizna, Ursynów, lipy


www.ekoswiatowid.pl


wszelkie prawa zastrzeżone