Zajawka: Jak wyglądają w kolorze indeksy jakości powietrza UE i PL gdy wpisze się te same dane ze stacji monitoringu. Jaką informację o jakości powietrza otrzymalibyśmy gdyby obowiązywał u nas indeks UE ekoswiatowid
logo

Dwa indeksy jakości powietrza

4.05.2023r.

W dobrym tonie jest zamieszczanie na różnych portalach informacyjnych aktualnego stanu jakości powietrza słownie i w kolorze.
I wygląda to nie najgorzej.

A jakie otrzymalibyśmy informacje o jakości powietrza gdyby obowiązywał w Polsce indeks jakości powietrza w wersji EEA (Europejskiej Agencji Środowiska)?

Przeprowadziliśmy w tej sprawie rozeznanie, wykorzystując dane z trzech stacji komunikacyjnych usytuowanych w Warszawie; z dwóch stacji miejskich przy ul. Solidarności i Grochowskiej oraz stacji GIOŚ przy Al. Niepodległości.
Z wynikami ze stacji przy Niepodległości nie ma żadnego kłopotu, GIOŚ na swojej stronie umieszcza ciurkiem co godzinę średnie stężenia zanieczyszczeń.
Inaczej jest z wynikami pomiarów ze stacji należących do miasta; na bieżąco pokazywane są tylko stężenia z danej godziny.
Dlatego aby zdobyć kolejne wyniki trzeba wejść co godzinę na portal miasta, kliknąć w zamieszczony po prawej stronie na zielonym tle indeks jakości powietrza, kliknąć w interesującą nas stację i odczytać aktualne średnie godzinowe stężenie.
Spisu wyników dokonaliśmy w marcu 2022 roku

Najpierw zebraliśmy dane z 12 i 13 marca 2022 roku.
Okazało się, że na stacjach miejskich rejestrowane są niejednokrotnie wyższe średnie stężenia PM10 i PM2,5 niż na stacji GIOŚ.
To nas zmobilizowało do zebrania danych z dłuższego okresu; od 18 do 26 marca 2022r.

Na początek tabelaryczny indeks PL i indeks EEA

indeks PL i indeks EEA

Widzimy, że indeks EEA ma 5 stopniową, a indeks polski 6 stopniową skalę jakości powietrza.
Każdej skali przypisany jest kolor określający stan zagrożenia dla zdrowia ludzi.
Dla pokazania różnic w podejściu do zdrowia ludzkiego w kolorowe rubryki wpisaliśmy przyjęte przez właściciela indeksu progi zmiennych stężeń PM10 i PM2,5.
Łatwo więc dostrzec, że unijne „złe” powietrze dla nas jest „dobre”.

Te unijno polskie zależności pokazują poniższe tabele: po lewej stronie pokolorowane zgodnie z indeksem polskim a po prawej stronie zgodnie z indeksem unijnym.

jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie jakość powietrza w Warszawie

Ej wy, bezmyślnie na swoich portalach ogłaszający jakość powietrza zgodnie z indeksem GIOŚ, może byście dodatkowo obok zamieścili tę jakość zgodnie z indeksem EEA?

Wyglądałoby to tak: wg GIOŚ powietrze jest dobre – wg EEA powietrze jest złe

Krystyna Kowalska


Tagi: autostrada, droga ekspresowa, Ursynów, tunel, filtry, Warszawa, zanieczyszczenie powietrza, , zanieczyszczenia komunikacyjne, zanieczyszczenia samochodowe


- -

wszelkie prawa zastrzeżone