logo

28.08.2019r.

Piszący!
Czy wy nie odróżniacie oczyszczalni od kanalizacji!
Co mają wspólnego ścieki dzisiaj wpadające starym kolektorem po lewej stronie Wisły z oczyszczalnią ścieków Czajka, usytuowaną po prawej stronie Wisły? Tylko jedno, brudy zamiast do Wisły powinny trafić na Czajkę, na której nie odnotowano awarii!

Jaka awaria na oczyszczalni ścieków „Czajka”?

Oczyszczalnia póki co działa!

Awarii uległ system przesyłowy ścieków z lewobrzeżnej Warszawy na oczyszczalnię „Czajka”.

A tak dokładnie to uległy awarii oba kolektory i to może dziwić, przebiegające pod dnem Wisły w tunelu. W związku z tym ścieki nie płyną na oczyszczalnię „Czajka”, tylko zostały przekierowane na stary wylot, którym przez dziesięciolecia odpływały do Wisły lewobrzeżne brudy.

Na poniższej mapce po lewej stronie Wisły widzimy komorę startową. Z niej ścieki wpływają do kolektorów znajdujących się w tunelu pod dnem rzeki. I to one uległy awarii! Na tym samym brzegu po przeciwnej stronie mostu Północnego znajduje się stary wylot, którymi teraz odprowadzane są nieoczyszczone ścieki.

wylot ścieków przy moście Północnym

Póki co, oczyszczalnia pracuje, oczyszczając ścieki z całej prawobrzeżnej Warszawy i niektórych miejscowości podwarszawskich i nie zrzuca nieoczyszczonych ścieków. Dopiero jak nie dostanie jak najszybciej tej ilości ścieków, której potrzebuje, jej eksploatatorzy mogą mieć kłopot. Ale temu można zaradzić.

Ale nie można bagatelizować tego zdarzenia.

Mamy niski poziom wody w Wiśle. I tej wody może być za mało, żeby "mieszanie" z nieoczyszczonymi ściekami było w miarę bezpiecznie dla środowiska. Do tego po 4 kilometrach ta mieszanka spotka się z oczyszczonymi, ale jednak ściekami, odprowadzanymi z oczyszczalni Czajka.

Jest gorąco i w wodzie jest mniej rozpuszczonego tlenu. Może się okazać, że na znacznym odcinku Wisły reakcje fizyko – chemiczne ścieków nadmiernie pochłoną tlen. Może dojść do przyduchy.

Krystyna Kowalska

Tagi: awaria oczyszczalni ścieków, Czajka, kolektory, tunel pod Wisła, Wisła MPWiK


www.ekoswiatowid.pl


wszelkie prawa zastrzeżone