logo

12.03.2021r.

Są kraje, w których roczną „pracę” drzew, także na rzecz człowieka, wycenia się na wiele tysięcy dolarów. Najwyższe wynagrodzenie otrzymują drzewa przydrożne traktowane jako publiczne aktywa o dużej wartości. Dla przykładu, wartość 584 tys. drzew przyulicznych w Nowym Jorku została oszacowana na kwotę 2,3 miliarda dolarów, przy średniej wartości jednego drzewa 3938 dolarów (Peper i inni 2007), a wartość 400 tys. drzew przyulicznych Berlina oszacowano na kwotę 3 miliardów euro, przy średnie wartości jednego drzewa 7500 euro (Balder 1997).

Truciciele powrócili

U nas wartość drzewa jest oceniana wyłącznie przez natężenie wrzawy jako reakcja części mieszkańców na kolejną ich wycinkę.

Dlatego gdy potrzebny jest kawałek gruntu publicznego, na którym rosną „publiczne aktywa o dużej wartości” także kryminalnymi metodami można ich wartość mocno obniżyć, licząc na to, że w ciszy uschną?

W tym celu znowu ktoś na Ursynowie przy Al. KEN rozłożył na drzewach truciznę?

26 lutego jeszcze za dnia dostrzegliśmy na dwóch lipach tę samą co poprzednio białą, kleistą substancję, fachowo rozsmarowaną w rozwidleniach konarów.

W takiej zaskakującej sytuacji nie myśli się o robieniu zdjęć tylko poszukuje narzędzia do zwalenia tego świństwa z drzewa i wyniesienia go w bezpieczne miejsce z dala od terenu zielonego.

Ale nic straconego bo te 2 drzewa wyglądały tak samo jak na zdjęciach z marca 2019 roku.

trucizna w rozwidleniu konarów trucizna z bliska

Dopiero po powrocie na miejsce w celu wyskrobania trucizny z kory i pobrania jej próbek do zbadania wykonaliśmy parę zdjęć.

ślady po truciźnie zbieranie trucizny

Doświadczenie podpowiada nam, że te dwie lipy „kolidują” z projektami deweloperów. Tak samo jak rosnący obok nich jesion, niestety już zamierający, bo nie udało nam się w porę uchronić go przed trucicielami.

Zniszczone drzewo na parkingu Zniszczone drzewo na parkingu

Tradycyjnie w Warszawie drzewa przydrożne nie są traktowane jako publiczne aktywa o dużej wartości.

A jak są traktowane niedługo opiszemy, przedstawiając historię przyulicznego dębu rosnącego przy ul. Puławskiej.

Przeczytaj także:

15.03.2019r - A jednak interesy. czytaj więcej...

15.03.2019r - Duże interesy czy samotny wandal. czytaj więcej...

Krystyna Kowalska

Tagi: drzewa, niszczenie drzew, trucizna, Ursynów, lipy


www.ekoswiatowid.pl


wszelkie prawa zastrzeżone